Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że olej do skrzyni biegów jest tak samo ważny, jak olej samochodowy. Wszystkie elementy mechaniczne skrzyni biegów wykonują, bowiem ciężką pracę i muszą być odpowiednio zabezpieczone. Termin wymiany oleju w dużej mierze zależy od modelu samochodu i rodzaju przekładni. Przebiegi pomiędzy wymianami oleju są zazwyczaj bardzo długie i łatwo o nich zapomnieć. Nowoczesne skrzynie manualne nie wymagają tego nawet przez cały okres eksploatacji, choć zdarzają się wyjątki. W przypadku przekładni automatycznych częstotliwość jest różna i wynosi od 40 do 120 tysięcy km przebiegu.

Rodzaje olejów

W zależności od rodzaju skrzyni biegów stosuje się:

  • smary do automatycznych skrzyń biegów – są to syntetyczne oleje przekładniowe, które charakteryzują się wysoką odpornością na temperatury i starzenie,
  • smary do mechanizmów różnicowych – podstawowe smary stosowane w starszych, mniej wymagających konstrukcjach,
  • smary do manualnych skrzyń biegów – stosuje się wyłącznie wysokiej jakości oleje, doskonale pracujące bez względu na temperaturę.

Jak wybrać dobry olej?

Wybór odpowiedniego smaru do skrzyni biegów jest ogromnie ważny. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę normy i specyfikacje producenta samochodu, gdyż nie uwzględnienie ich może mieć naprawdę opłakane skutki. W ekstremalnych przypadkach może nawet dojść do awarii i konieczności wymiany całej skrzyni biegów, co jest bardzo kosztowne. Niektórzy producenci polecają wręcz, aby do przekładni stosować olej silnikowy, dlatego warto zapoznać się z zaleceniami.

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Olej castrol do samochodu

Zamknij