Skrzynia biegów to jedna z najważniejszych części samochodu, której awaria uniemożliwia jazdę. Zbudowana jest z wielu metalowych części, potrzebujących do prawidłowej pracy odpowiedniego smaru. Olej przekładniowy pełni wiele funkcji, jak np.:

  • hydrauliczną,
  • smarującą.

Pracując w skrajnie wysokich temperaturach, zabezpiecza metalowe elementy przed przegrzaniem i  zapewnia ich mniejsze ścieranie. W skrzyniach manualnych jego wymianę przeprowadza się bardzo rzadko, natomiast w tzw. automatach olej powinien być wymieniany tak często, jak zaleca producent.

Dlaczego trzeba wymieniać olej?

W skrzyni biegów znajdują się liczne metalowe elementy, które podczas pracy stopniowo się zużywają. Powoduje to powstawanie opiłków, które zanieczyszczają olej. Częściowo zapobiegają temu zjawisku specjalne filtry oraz magnesy, które wspomagają proces filtrowania. Niestety z czasem ulegają one nadmiernemu zanieczyszczeniu i opiłki przedostają się do smaru. Warto, więc pamiętać o tym, aby olej do skrzyni biegów wymieniać regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu.

Jaki olej wybrać?

Najbardziej polecanym przez kierowców produktem jest olej castrol. W ofercie tego producenta znajdziemy między innymi:

  • środki smarne do manualnych skrzyń biegów,
  • środki smarne do automatycznych skrzyń biegów,
  • środki smarne do przekładni głównych i mostów napędowych.

Wybór odpowiedniego środka jest ściśle uzależniony od modelu auta. Trzeba więc sprawdzić, jakie oleje castrol mogą być stosowane w naszym samochodzie i wybrać te, które są wskazane.

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Oleje castrol – opinie

Zamknij