O firmie Castrol

oleje silnikowe marki Castrol 150x64Historia marki Castrol

Marka Castrol ma światową renomę i jest znana jako jeden z najlepszych producentów olejów silnikowych, smarów i środków chemicznych, służących do konserwacji przede wszystkim pojazdów samochodowych. Jak powstało to brytyjskie przedsiębiorstwo i budowało swoją stabilną pozycję rynkową?

Początki w XIX wieku

W 1899 roku Charles „Cheers” Wakefield zdecydował zmienić swoje życie – zrezygnował z dotychczas wykonywanej pracy w Vacuum Oil, aby usamodzielnić się i otworzyć własną firmę. Nazwał ją CC Wakefield & Company. Jej siedziba znajdowała się przy ul. Cheapside w Londynie. Zajmowała się ona sprzedażą środków smarnych do ciężkich maszyn oraz pojazdów kolejowych.

Charles Wakefild szybko zwerbował do pracy w swoim przedsiębiorstwie doświadczonych pracowników – byli to jego koledzy z poprzedniej pracy.

Produkcja środków smarnych dla samochodów

Na początku XX wieku coraz większą popularnością w Wielkiej Brytanii cieszyły się samochody i samoloty sportowe. Widząc w nich swoją przyszłość, Wakefild zadecydował o rozpoczęciu produkcji środków smarnych do nowych silników. Były to oleje z dodatkiem rycyny, czyli oleju roślinnego wytwarzanego z nasion rącznika pospolitego. Nowy produkt przedsiębiorstwo Wakefield & Company zaczęło sprzedawać pod nazwą Castrol, co z języka angielskiego oznacza olej rycynowy – tak narodziła się ta znana angielska marka.

Po opracowaniu oleju silnikowego z rycyną, przyszedł czas na jego sprzedaż dla coraz to nowych odbiorców. Dlatego firma zdecydowała się na sponsoring sportowy. Do 1960 roku nazwa oleju Castrol stała się bardziej rozpoznawalna niż nazwisko Wakefield, stąd też przemianowano nazwę firmy z CC Wakefiled & Company na Castrol Ltd.

Przedsiębiorstwo zajęło się opracowaniem coraz to nowych, lepszych olejów i smarów dla różnych modeli samochodów. Prowadziło także badania nad właściwościami fizyko-chemicznymi olejów, w nowo otwartym w Bracknell w Anglii centrum badawczym.

W 1966 roku firma Castrol przeszła w ręce spółki The Burmah Oil Company. Przez kolejne dekady Castrol pozostawał w czołówce producentów innowacyjnych produktów motoryzacyjnych. W 2000 roku spółka Burmah-Castrol została przejęta przez BP, a marka Castrol stała się częścią grupy BP.

Zobacz rankingi dla olejów Castrol:

Share This