Źródeł, w których można zaopatrzyć się w oleje silnikowe, jest wiele – od autoryzowanych sprzedawców po supermarkety. Podpowiemy Ci, gdzie udać się, jeśli chcesz nabyć produkt najwyższej jakości. Doradzimy również, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów i pomożemy Ci uniknąć podróbki.

Oleje Castrol

Oleje Castrol to środki smarne znajdujące zastosowanie niemal we wszystkich typach pojazdów – samochodach osobowych, motocyklach, samochodach użytkowych (w tym ciężarowych) oraz ciągnikach i maszynach rolniczych. Produkty te można znaleźć w międzynarodowym rejestrze substancji chemicznych. Ich skład oraz właściwości zgodne są z przepisami obowiązującymi we wszystkich państwach, w których oleje znajdują się w sprzedaży.

Oleje silnikowe Castrol zmniejszają współczynnik tarcia, mają właściwości przeciwkorozyjne oraz myjąco-dyspergujące (utrzymują produkty utlenianie węglowodorów w stanie zawiesiny). Wysoka jakość minimalizuje ryzyko pienienia się oleju czy zmiany jego lepkości. W kolejnych seriach produktów stosowane są nowatorskie rozwiązania technologiczne.

Rodzaje olejów Castrol

W zależności od tego, jakiej bazowej substancji lub mieszanki użyto przy produkcji olejów Castrol, wyróżnia się ich trzy rodzaje:

  • mineralne,
  • syntetyczne,
  • półsyntetyczne.

Bazą dla produktów pierwszego typu są oleje mineralne – zarówno te najprostsze, jak i poddane dodatkowej obróbce. Syntetyki tworzy się, wykorzystując oleje poddane hydrotrakingowi i hydroizomeryzacji (procesom przebudowującym strukturę węglowodorów) czy oleje powstałe w wyniku syntezy chemicznej oraz innego typu (np. oleje silikonowe). Półsyntetyki stanowią mieszaninę olejów mineralnych i syntetycznych.

Warto zaznaczyć, że rodzaj oleju Castrol przekłada się na jego właściwości. Click To Tweet W porównaniu z olejami mineralnymi syntetyki mają lepszą odporność na utlenianie, mniejszą lotność oraz niższą temperaturę płynięcia.

Gdzie kupować oleje Castrol?

Warsztaty samochodowe

To kolejne miejsce, gdzie możemy zaopatrzyć się w olej Castrol pochodzący od producenta. Warsztaty samochodowe nie mogą sobie pozwolić na oferowanie podróbek czy niskiej jakości artykułów – byłyby wtedy postrzegane jako nieprofesjonalne i realizujące usługi na kiepskim poziomie.

Stacje benzynowe

Stacje benzynowe to miejsca, w których możemy wybierać spośród szerokiej gamy oryginalnych olejów. Oferowane produkty są markowe i wysokiej jakości. Niestety, przekłada się to na ich cenę, która jest dość wysoka. Z tego powodu większość kierowców kupuje oleje silnikowe gdzie indziej.

kupowanie oleju castrol

Producent i autoryzowany przedstawiciel marki

Autoryzowany przedstawiciel danej marki to gwarancja zakupu oleju silnikowego o właściwych parametrach, posiadającego oryginalny skład. Bardziej sprawdzony może być tylko sam producent. Kupując olej Castrol w obu tych źródłach, mamy pewność, że dostajemy artykuł wybranej marki.

Markety, sklepy internetowe – czy warto?

Markety i przypadkowi sprzedawcy to niepewne źródła, jeśli chodzi o zakup oleju Castrol. Click To TweetNieco inaczej przedstawia się kwestia sklepów internetowych oferujących zazwyczaj tańsze niż w punktach stacjonarnych artykuły. Jeśli sklep podlega producentowi oleju, znanemu dostawcy części itp., nie zostaniemy oszukani. W innych przypadkach nie warto ryzykować – ograniczenie środków na olej silnikowy to oszczędność na bezpieczeństwie i sprawności samochodu.

Jak uniknąć podróbki oleju?

Zaniepokoić powinno nas przede wszystkim to, że olej nie znajduje się w oryginalnym opakowaniu. Spytajmy sprzedawcy, co jest tego przyczyną i podchodźmy do takiego produktu z dużą dozą ostrożności. Spróbujmy również zorientować się w kwestii warunków przechowywania oleju.

Zainteresujmy się, czy punkt sprzedaży posiada certyfikat poświadczający, że olej pochodzi od producenta. Poprośmy o jego pokazanie. Poczytajmy również etykietę oraz uwagi dotyczące właściwości – szczególnie lepkości i klasy oleju. Bądźmy wyczuleni na detale – opakowanie wyglądające na oryginalne, ale niestarannie wykonane czy posiadające niedokładną, nierówną miarkę ilości produktu może świadczyć o podróbce.

Jeśli jesteśmy wierni jednemu produktowi, który dobrze znamy, po zakupie kolejnych opakowań skontrolujmy zawartość pod kątem zapachu, barwy i lepkości. Nie jest to metoda gwarantująca pełną skuteczność, ale może pomóc wykryć ewentualną podróbkę. Pamiętajmy, że w razie wątpliwości mamy prawo wysłać próbkę artykułu do producenta i poprosić o jej przebadanie.

Oryginalny olej Castrol zapewnia silnikowi ochronę i podnosi jego wydajność. Wszelkie domieszki czy delikatna choćby modyfikacja sprawiają, że produkt traci swoje najważniejsze właściwości. Dlatego tak istotny jest zakup artykułu nie tylko wysokiej jakości, ale przede wszystkim pochodzącego ze sprawdzonego źródła.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Na co zwrócić uwagę przy wyborze oleju silnikowego Castrol?

Sposobów na dobranie odpowiedniego oleju silnikowego jest kilka. Najmniejszy problem jest wtedy, kiedy kupiliśmy nowy samochód, mamy instrukcję obsługi i...

Zamknij