Specjaliści zalecają wymianę oleju silnikowego co 15-20 tys. kilometrów. Zdarza się jednak, że po pokonaniu dużo krótszych tras poziom cieczy wymaga uzupełnienia. Kiedy taka sytuacja świadczy o uszkodzeniu jednostki napędowej? Jaki olej zastosować w przypadku nagłej awarii silnika? Sprawdź w naszym artykule!

Olej silnikowy – dlaczego jest tak istotny?

Olej silnikowy ma kilka funkcji. Za tę najbardziej podstawową uważa się zapewnienie optymalnego poziomu smarowania ruchomym częściom jednostki napędowej. Mówiąc prościej, gęsta ciecz obniża współczynnik tarcia i tym samym chroni elementy silnika przed zatarciem. Ważnym zadaniem oleju jest także odprowadzanie ciepła – chłodzi on rozgrzane w trakcie pracy części. Ciecz dodatkowo zapobiega korozji metalowych elementów, a dzięki dodatkom myjącym i dyspergującym ogranicza odkładanie się zanieczyszczeń w jednostce napędowej.

Stan oleju silnikowego a awaria

Rodzaj i jakość

Wypełnienie silnika niewłaściwym lub słabej jakości olejem sprawia, że film olejowy chroniący części jest zbyt słaby lub ,,zrywa się” przy większych obrotach. To skutkuje tarciem o siebie metalowych elementów i wytwarzaniem w ten sposób ciepła. Metal, podatny na zjawisko rozszerzalności temperaturowej, zwiększa swoją objętość, co doprowadza do jeszcze intensywniejszego tarcia i szybszego powstawania uszkodzeń.

Poziom

Niedostateczny poziom oleju silnikowego to prozaiczny, ale wciąż częsty powód awarii silnika. Click To Tweet Jeżeli w jednostce napędowej znajduje się niewystarczająca ilość cieczy, to wtedy ta zbyt mała porcja oleju musi nieustannie pracować, wskutek czego bardzo szybko ulega zużyciu. Dodatkowo w takiej sytuacji w silniku dochodzi do odkładania się większej ilości zanieczyszczeń i sadzy. Niedostateczna ilość cieczy nie jest także w stanie zapewnić chłodzenia silnika na odpowiednim poziomie. Wszystko to sprawia, że nietrudno o poważną awarię silnika. Zwłaszcza w przypadku jednostek napędowych o niewielkich objętościach, gdzie nawet minimalny niedobór cieczy smarującej może mieć poważne konsekwencje.

Zużycie

Wskaźnikiem, który może sygnalizować problemy i uszkodzenia w obszarze jednostki napędowej, jest zużycie oleju silnikowego. Średnio wynosi ono od 0,2 do 0,3 l na 1000 km. Jeżeli zorientujemy się, że zużycie oleju w naszym samochodzie jest większe niż 0,5 l na 1000 km, powinniśmy poszukać przyczyny tego stanu z pomocą profesjonalisty – najlepiej doświadczonego mechanika.

oleje do silnika awaria 2

Jaki olej silnikowy w razie awarii – podstawowe zasady

  1. Zarówno podczas awarii, jak i standardowego uzupełniania płynu, powinniśmy wlać dokładnie ten sam olej, który stosowaliśmy dotychczas.
  2. Jeżeli nie zachowaliśmy opakowania po oleju i nie pamiętamy, jaka była jego marka, dolejmy preparat dowolnego producenta, ale tej samej klasy lepkości i jakości.
  3. Pamiętajmy, że z założenia nie powinniśmy mieszać olejów. Nawet jeśli to zrobimy i wydaje nam się, iż silnik funkcjonuje bez zarzutu, tak naprawdę nie jest on eksploatowany prawidłowo.
  4. Dolanie dowolnego typu oleju jest ostatecznością, ale w przypadku niedostatecznej ilości cieczy – koniecznością. Inaczej może dojść do poważnego uszkodzenia silnika. Po dolaniu preparatu jak najszybciej udajmy się do warsztatu samochodowego, by wymienić olej na właściwy.

O czym należy pamiętać przy wyborze oleju do silnika

W pierwszej kolejności powinniśmy się dokładnie zapoznać z zaleceniami producenta samochodu. Click To Tweet Są one wyszczególnione w instrukcji pojazdu i dość ściśle określają pożądane do danego typu silnika parametry oleju. W części samochodów możliwa jest zmiana klasy oleju (oczywiście poprzez jego całkowite wymienienie), nowy preparat musi jednak pod względem właściwości spełniać wytyczne producenta pojazdu.

Wśród kierowców pokutuje przekonanie, że wraz ze wzrostem przebiegu silnika zmniejszają się wymagania dotyczące parametrów oleju. Wiara w ten mit może prowadzić do poważnych uszkodzeń jednostki napędowej. Nie powinniśmy decydować się na olej mineralny, jeżeli nasz silnik dostosowany jest do syntetyków lub półsyntetyków.

Szczególną uwagę na jakość oleju zwracajmy w przypadku jednostek o wysokiej wrażliwości na jakość cieczy. Do takich należą przede wszystkim:

  • silniki sportowe,
  • silniki z filtrem cząstek stałych,
  • silniki pracujące w trybie Long Life,
  • jednostki turboładowane.

Bez względu na to, czy ubytek oleju jest główną przyczyną awarii, czy jedynie jej skutkiem, pamiętajmy o jak najszybszym uzupełnieniu cieczy. Wybierzmy preparat dostosowany do naszego pojazdu. Nie oszczędzajmy – kupno oleju to wydatek relatywnie mały w porównaniu z naprawą silnika.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gdzie kupić olej Castrol? Unikaj podróbek!

Źródeł, w których można zaopatrzyć się w oleje silnikowe, jest wiele - od autoryzowanych sprzedawców po supermarkety. Podpowiemy Ci, gdzie...

Zamknij