Nikogo nie trzeba przekonywać, że olej silnikowy to jeden z ważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Pełni szereg funkcji odpowiadających za komfort jazdy, stan techniczny pojazdu i bezpieczeństwo na drodze: redukuje tarcie (a tym samych zużycie silnika), zapobiega rdzewieniu jednostki napędowej, zapewnia stabilność termiczną oraz odpowiada za kontrolowane osadzanie się zanieczyszczeń. Jesteś posiadaczem samochodu z silnikiem benzynowym? Przeczytaj artykuł i sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze oleju!

Olej do silnika benzynowego i diesla – inny czy ten sam?

Parametry i normy jakościowe silników benzynowych oraz diesli w znacznym stopniu się od siebie różnią. Podobne zróżnicowanie nie dotyczy jednak olejów – większość produktów dostępnych na rynku posiada właściwości pozwalające na stosowanie płynów w obu typach jednostek napędowych. Czytając opisy artykułów, trudno natknąć się na olej, który dedykowany jest stricte pojazdom z silnikiem benzynowym lub samochodom z dieslem.

Nie należy jednak myśleć, że wszystkie oleje silnikowe sprawdzą się w każdym samochodzie. Click To Tweet Tego rodzaju płyn eksploatacyjny musi zostać dobrany tak, aby uwzględniać konkretne rozwiązania konstrukcyjne – zarówno dotyczące samej jednostki napędowej, jak i osprzętu. Czynniki, które należy mieć na uwadze przed zakupem oleju, to między innymi obecność w jednostce napędowej elementów takich jak:

  • filtry cząstek stałych DPF,
  • katalizatory trójfunkcyjne TWC,
  • systemy wtrysku typu Common Rail,
  • pompowtryskiwacze.

Warto także wspomnieć, że silniki diesla i benzynowe różnią się pod względem przebiegu samego procesu spalania. W obu typach jednostek napędowych powstają także różne rodzaje zanieczyszczeń. Silniki dieslowskie produkują większe ilości sadzy. Z tego względu do tych jednostek napędowych polecane są w szczególności oleje z pakietem kontrolującym rozpraszanie sadzy (takie produkty zapewniają optymalne smarowanie).

Silniki benzynowe – z czym musi poradzić sobie w ich przypadku olej?

Z jakimi problemami musi poradzić sobie olej w przypadku silników benzynowych? Przede wszystkim produkt powinien być odporny na zakwaszanie. Do paliwa często w dużych ilościach dodawane są uszlachetniacze na bazie tlenu – odpowiadają one za produkcję kwaśnych związków podczas procesu spalania. Warto zaznaczyć też, że prawidłowo dobrany, wysokiej jakości olej powinien zapobiegać problemom z rozruchem. Nie może być on zbyt rzadki (nie ochroni wtedy metalowych części przed tarciem). Niekorzystnym zjawiskiem jest również, jeśli znacząco zmniejsza swoją lepkość pod wpływem wysokiej temperatury.

Stosunkowo wysoka lepkość oleju jest ważna z jeszcze jednego powodu. Rozrzedzony olej będzie szybko odparowywał, w wyniku czego w stosunkowo krótkim czasie zmieni się jego gęstość, a tym samym właściwości. Do takiej sytuacji może dojść zwłaszcza wtedy, kiedy samochodem poruszamy się głównie na długich trasach wymagających utrzymywania dużych prędkości – między innymi podczas jazdy na autostradach.

oleje catrol silnik benzynowy 2

Oleje Castrol do silników benzynowych – jakie warto wybrać?

Syntetyki górą

Oleje syntetyczne mają kilka cech, dzięki którym zyskują znaczną przewagę nad mineralnymi. Click To TweetZapewniają lepsze chłodzenie i ochronę ruchomym elementom jednostki napędowej. Dodatkowo skuteczniej radzą sobie z rozszczepianiem cząstek powstałych w procesie spalania. Nie należy jednak stosować ich w jednym przypadku – w starszych autach z dużym przebiegiem eksploatowanych dotychczas na oleju mineralnym.

Oleje… inteligentne

Tradycyjne oleje silnikowe po wyłączeniu silnika natychmiast spływają do miski olejowej. To problem – przy ponownym starcie jednostka napędowa nie otrzymuje odpowiedniego smarowania. Rozwiązaniem jest stosowanie płynów zawierających tzw. inteligentne molekuły. Przylegają one do powierzchni silnika nawet wtedy, gdy pozostaje on w spoczynku. Dzięki temu problem ,,suchego startu” znika.

Pamiętajmy, że głównym kryterium doboru oleju silnikowego jest środowisko, w jakim zostanie on zastosowany. Zanim zdecydujemy się na konkretny produkt, dokładnie zapoznajmy się z zaleceniami producenta. Postawmy też na oleje sprawdzonych marek – dzięki temu będziemy mieli pewność, że jednostka napędowa w naszym samochodzie funkcjonuje prawidłowo i jest optymalnie chroniona.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wszystko o olejach silnikowych STOP-START

Silniki z systemem STOP-START stały się standardem w wielu nowoczesnych samochodach osobowych. Ideą ich stosowania jest ograniczenie emisji szkodliwego CO2...

Zamknij