Często stajemy przed dylematem, jaki olej będzie odpowiedni do naszego typu silnika? Najważniejszym kryterium stosowanym przy wyborze oleju silnikowego powinna być jego jakość, bo tylko wysokiej jakości olej silnikowy jest w stanie zapewnić właściwą pracę silnika.

Oleje firmy Castrol

Castrol to brytyjski producentów olejów silnikowych, smarów samochodowych, płynów technologicznych, eksploatacyjnych oraz innych środków chemicznych przeznaczonych do konserwacji pojazdów. W ofercie firmy Castrol można znaleźć produkty dedykowane do samochodów osobowych i ciężarowych z silnikami benzynowymi i Diesla, motocykli z silnikami dwu- i czterosuwowymi. Castrol jako wiodący producent olejów, stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad nowymi formułami olejów, dzięki czemu wszystkie produkty cechuje wysoka jakość. Przedsiębiorstwo współpracuje z takimi koncernami, jak: Audi, Ford, Volkswagen, Volvo, Honda, Seat, Skoda, Tata czy JLR.

Castrol w swojej ofercie posiada szeroki wachlarz olejów silnikowych przeznaczonych do różnego typu pojazdów, obejmujący m.in oleje syntetyczne, półsyntetyczne, mineralne, do silników Diesla oraz samochodów z dużym przebiegiem.

oleje castrol diesel

Jak dobrać olej do samochodu?

Pożądane jest, aby stosować te oleje, które spełniają wymogi producenta samochodu. Click To TweetNa rynku można znaleźć wiele rodzajów olejów, ale grunt to dobrze je dopasować do typu samochodu. O typie i rodzaju oleju decydują składniki użyte podczas procesu produkcji. Oleje bazowe otrzymywane podczas przeróbki ropy naftowej uzyskuje się na dwa sposoby: w drodze syntezy chemicznej (oleje syntetyczne) oraz w procesie destylacji (oleje mineralne).

Ze względu na typ oleju w ofercie Castrol można znaleźć:

 • oleje syntetyczne (np. Castrol Edge 0W-40) – są to oleje najwyższej jakości, które przewyższają oleje mineralne i półsyntetyczne niemal pod każdym względem. Najważniejsze korzyści ze stosowania oleju syntetycznego to: zmniejszone zużycie silnika i oleju. Warto dodać, że ten typ oleju jest odporny na wysokie temperatury. Rekomendowany jest do nowszych samochodów.
 • oleje półsyntetyczne (np. Castrol Magnatec Diesel 10W-40) – oleje półsyntetyczne to połączenie oleju syntetycznego oraz mineralnego, dlatego też posiadają one wiele właściwości zbliżonych do olejów syntetycznych. Ten typ oleju jest tańszy od syntetyka, jednocześnie zapewnia ochronę silnika na wysokim poziomie.
 • oleje mineralne (np. Castrol Magnatec 15W-40) – oleje mineralne polecane są przede wszystkim do starych samochodów z dużym przebiegiem.

Klasa lepkości oleju określa temperaturę, w jakiej olej może być używany. Lepkość olejów silnikowych wyznacza klasyfikacja SAE. Kiedyś wyróżniano 6 klas olejów letnich oraz 6 klas olejów zimowych. Obecnie jednak wszystkie te oleje zostały zastąpione olejami wielosezonowymi (np. 5W-30).

Cyfra przed “W” oznacza płynność oleju w niskiej temperaturze. Im ta liczba ma mniejszą wartość, tym olej jest bardziej odporny na zimno. Cyfra znajdująca się po “W” i myślniku oznacza lepkość w danej temperaturze. Im wyższa jest ta cyfra, tym wyższa może być temperatura otoczenia, przy której olej nie traci swoich właściwości.

Castrol ze względu na klasy lepkości w ofercie posiada:

 • 0W-30 – olej syntetyczny z technologią dwukrotnie zwiększonej wytrzymałości, który spełnia wymagania najnowszych silników benzynowych i wysokoprężnych (Diesel): Mercedes, BMW i VW.
 • 0W-40 – olej syntetyczny zalecany do samochodów sportowych i wyczynowych, które wymagają wysokiej ochrony przeciw szybkiemu zużywaniu.
 • 5W-30 – doskonale sprawdza się w warunkach wzmożonego ruchu ulicznego, zapewnia bardzo dobrą ochronę silnika podczas częstego zatrzymywania się i ruszania.
 • 5W-40 ten typ oleju gwarantuje maksymalne osiągi silników Turbo Diesel oraz wysoki poziom ochrony.
 • 10W-40 – olej wyposażony jest w technologię Inteligentnych Molekuł, dzięki czemu zapewnia jeszcze lepszą ochornę przeciwzużyciową. Odpowiedni jest do silników Diesla oraz benzynowych.

Oleje Castrol ze względu na linię:

 • Castrol Edge
 • Castrol Magnatec
 • Castrol GTX

Oleje do silników Diesla

Do silników wysokoprężnych, potocznie zwanych Dieslami, w większości przypadków zaleca się korzystanie z olejów syntetycznych oraz półsyntetycznych, ponieważ zapewniają one lepszą ochronę silnika w porównaniu z olejami mineralnymi. Decydując się na zakup oleju do Diesla, warto wybierać oleje typu Low SAPS, czyli takie, które posiadają względnie niską zawartość popiołu po spalaniu. Oleje Low SAPS w procesie spalania nie powodują powstania: popiołu siarczanowego, fosforu i siarki, czyli tych związków, które mogą powodować szybsze zużywanie silnika. Do samochodów osobowych przyjęło się stosować cztery normy dla olejów niskopopiołowych. Są to:

 • oleje ACEA C1 – zalecane do silników Jaguara, Mazdy i Forda,
 • oleje ACEA C2 – zalecane do silników Fiata i PSA,
 • oleje ACEA C3 – zalecane do silników BMW i VW,
 • oleje ACEA C4 – zalecane do silników Renault-Nissan.

Oleje silnikowe dzieli się również ze względu na zawartość związków SAPS:

 • Low Saps – bardzo ograniczona zawartość związków powstających w procesie spalania (0,5% dla popiołu siarczanowego, 0,5% dla fosforu i 0,2% dla siarki).
 • Mid Saps – ogranicza zawartość związków powstających w procesie spalania (0,8% dla popiołu siarczanowego, 0,07%-0,09% dla fosforu i 0,3% dla siarki).
 • Full Saps – brak limitów ilościowych dla związków powstających w procesie spalania.

Przykładowe oleje Castrol do silników Diesla:

 • Castrol Edge Turbo Diesel 5W40 – niskopopiołowy olej rekomendowany do silników turbo Diesel,
 • Castrol Vecton Long Drain 10W30 E6/E9 – olej silnikowy o niskiej zawartości SAPS, może być stosowany w ciężarówkach i autobusach oraz w starszych pojazdach drogowych,
 • Vecton 15W-40 – olej przeznaczony do amerykańskich, japońskich i europejskich samochodów z silnikiem Diesla.

Sam zakup oleju to nie wszystko. Niezbędna jest również jego regularna wymiana, która zapewnia efektywną ochronę i długą żywotność każdego rodzaju silnika. Nowoczesne oleje silnikowe (np. firmy Castrol) to gwarancja maksymalnej wydajności silnika w każdych okolicznościach.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wszystko o olejach Castrol GTX

Jedną z linii produktowych olejów silnikowych Castrol jest linia GTX. Jakie oleje się w niej znalazły i czym różnią się...

Zamknij