Oznaczenia znajdujące się na butelkach z olejem silnikowym mogą wydawać się wielu osobom kompletną abstrakcją. Ich prawidłowe rozszyfrowanie wymaga przynajmniej minimalnej wiedzy z tego zakresu. W sklepach znajdziemy rozmaite oleje silnikowe. Oczywiście nie każdy będzie odpowiedni dla naszego pojazdu, więc nie powinniśmy podejmować decyzji pochopnie. Istotnym jest, aby dopasować produkt do silnika, który znajduje się pod maską naszego auta. Jak czytać oznaczenia umieszczone na opakowaniu?
Co można znaleźć na butelce oleju silnikowego?
Etykiety znajdujące się na oleju silnikowym to dla nas ogromna wskazówka. Istotnym jest, aby pamiętać, że źle dobrany olej silnikowy może spowodować poważne uszkodzenia silnika, a także zmniejszyć jego żywotność.
Kupując olej silnikowy nie możemy kierować się wyłącznie ceną lub rekomendacją innych kierowców. Przede wszystkim ważne jest to, aby sprawdzić parametry techniczne danego produktu. To właśnie dzięki nim możemy stwierdzić, czy olej jest odpowiedni dla naszego samochodu.
Na co zwrócić uwagę?
Klasa lepkości oleju silnikowego
Klasy lepkości SAE stanowią jeden z najważniejszych parametrów produktu. Click To TweetTo właśnie one określają, w jakiej maksymalnej temperaturze może być eksploatowany olej. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że jeśli wybrany przez nas olej przystosowany jest do użytkowania w niższej temperaturze, niż pracuje nasz silnik, to po prostu nie będzie spełniał on swojej funkcji. To zupełnie tak, jakbyśmy jeździli bez środka smarnego. Elementy silnika mogą więc ulec zatarciu, a cały układ zostanie uszkodzony.
Zdecydowana większość osób stosuje oleje silnikowe wielosezonowe, jednak warto wspomnieć, że dostępne są również oleje silnikowe letnie oraz oleje silnikowe zimowe.
Oleje wielosezonowe skutecznie zastąpiły produkty przeznaczone wyłącznie na okres letni lub zimowy. Powstały one z myślą o komforcie kierowców. Oznacza się je poprzez wstawienie „-” między wartościami określającymi pracę w niskich oraz wysokich temperaturach np. 5W-40. Jak czytać to oznaczenie? Symbol W (winter, czyli zima) określa pracę w niskich temperaturach. Im niższa liczba przy tym symbolu, tym lepsze właściwości smarne. Im lepsze właściwości smarne tym łatwiejszy rozruch auta w niskich temperaturach. Liczba 40 określa poziom właściwości smarnych w wysokich temperaturach otoczenia. Im wyższa wartość, tym olej może pracować w wyższych temperaturach.
Jakość oleju silnikowego
Jakość oleju silnikowego określona jest w klasyfikacji API. Click To TweetDzięki temu oznaczeniu można dostosować olej do daty produkcji naszego pojazdu, a także rodzaju silnika. Oleje silnikowe dzielą się na te przeznaczone do silników benzynowych (oznaczone symbolem S) oraz silników Diesla (oznaczone symbolem C.
Trzeba wspomnieć, że wyżej wymienione symbole nie występują samodzielnie. Zwykle możemy spotkać się z oznaczeniami, takimi jak np. SA, SB, SC itd. Druga litera odpowiada dacie produkcji naszego pojazdu. Im dalsza litera alfabetu, tym nowszy powinien być pojazd, gdzie będzie stosowany olej.. Analogicznie jest w przypadku silników Diesla, jednak tam bardzo często występują również dodatkowe oznaczenia np. HPDO (High Performance Diesel Oil).
Oznaczenie normy ACEA
Na etykiecie olejów silnikowych możemy również znaleźć oznaczenia normy ACEA (Association des Constructeurs Europeens d’Automobiles). Dzięki nim jeszcze skuteczniej możemy dopasować produkt do naszego pojazdu. Tutaj oznaczenia są nieco inne, niż w poprzednim przypadku, więc musimy o tym pamiętać. Wyróżnia się takie symbole, jak:
- A – olej dedykowany silnikom benzynowym,
- B – olej dedykowany silnikom typu Diesel,
- C – olej dedykowany silnikom niskopopiołowym,
- E – olej dedykowany silnikom narażonym na duże obciążenie.
Oprócz symbolu w postaci litery występuje również cyfra (np. A5). Im jest ona wyższa, tym wyższa jakość oleju.
Czy czytanie oznaczeń na olejach benzynowych jest trudne?
Mogłoby się wydawać, że rozszyfrowanie symboli znajdujących się na etykietach olejów silnikowych jest bardzo skomplikowane, jednak po pewnym czasie dochodzimy do wprawy. Dzięki informacjom znajdującym się w sieci możemy dokładnie dowiedzieć się, do jakich silników przeznaczony jest dany olej. Odczytanie danych z butelki nie jest tak trudne, jak wydaje się większości.
Najczęściej opiniowane