Olej silnikowy stanowi integralny element konstrukcji silnika. Spełnia on bowiem szereg istotnych funkcji, mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie jednostki napędowej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów olejów silnikowych, które różnią się między sobą nie tylko marką, ale i parametrami. Jednym z renomowanych producentów olejów jest Castrol. Oleje silnikowe Castrol dostosowane są niemal do każdego pojazdu, a zaawansowane technologie wykorzystywane przy ich produkcji powodują, że oleje te doskonale sprawdzają się w codziennej eksploatacji pojazdów, jak i w warunkach ekstremalnych.

Jakie funkcje spełnia olej silnikowy?

Do podstawowych funkcji oleju silnikowego zalicza się przede wszystkim redukcję tarcia w jednostce napędowej, dzięki czemu poszczególne części silnika mają szansę na długą eksploatację. Ponadto olej silnikowy chroni silnik przed korozją, zmniejsza ilość drgań, pomaga w utrzymaniu prawidłowej temperatury silnika, a dzięki dodatkom myjącym i dyspersanty, olej zapobiega odkładaniu się zanieczyszczeń.

Z czego składa się olej silnikowy?

Większość olejów silnikowych dostępnych w sklepach i warsztatach to mieszanina trzech głównych składników: około 80% oleju bazowego (mineralnego, syntetycznego lub półsyntetycznego), około 20% to dodatki uszlachetniające, które odpowiadają za jakość i trwałość produktu, i do kilku procent stanowią regulatory lepkości. Ich zadaniem jest zapewnienie stabilnej lepkości oleju w różnych temperaturach.

Rodzaje olejów i ich specyfikacja

Oleje silnikowe dzieli się na trzy rodzaje: syntetyczne, półsynetyczne i mineralne. Click To Tweet Różnią się one od siebie właściwościami, które wynikają z odmiennego procesu produkcji każdego z nich. Oleje mineralne rafinowane są z ropy naftowej, natomiast oleje syntetyczne i półsyntetyczne powstają w wyniku syntezy surowców lub pochodnych ropy naftowej. Które są najlepsze? Za najlepsze uchodzą oleje silnikowe syntetyczne, które wykazują najlepszą ochronę ruchomych elementów silnika.

oleje 5w30 5w40 roznice 2

Oleje silnikowe:Parametry:
olej syntetyczny:0W-30, 0W-40, 5W-30, 5W-40, 5W-50
olej półsyntetyczny:10W-40, 10W-60
olej mineralny: 15W-40, 15W-50

Jak czytać oznaczenia oleju silnikowego?

Klasyfikacja opracowana przez Europejskie Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych dzieli oleje silnikowe ze względu na klasę lepkości. Cyfra znajdująca się przed literą “W” jest oznaczeniem płynności oleju w niskiej temperaturze. Im ta liczba jest niższa, tym niższa może być temperatura, przy której olej nie traci swoich właściwości. Oleje o parametrach 0, 5, 10W przyczyniają się do lepszego rozruchu jednostki napędowej przy niższych temperaturach. Nieco inaczej wygląda kwestia płynności w przypadku cyfr znajdujących się po myślniku – oznaczają one bowiem lepkość oleju w wysokiej temperaturze, czyli innymi słowy – im wyższa jest liczba po “W”, tym wyższa może być temperatura otoczenia, w jakiej dany olej może być stosowany.

Jaka jest różnica pomiędzy oznaczeniem 5W30 a 5W40?

Olej 5W40 jest nieco bardziej lepki w wyższych temperaturach, co oznacza, że będzie on lepiej smarował silnik w podwyższonych temperaturach w porównaniu do oleju 5W30. Zarówno w przypadku jednego, jak i drugiego oleju lepkość zimowa jest identyczna. 5W to wystarczająca lepkość w zimowych warunkach, zapewniająca rozruch przy -30 st. C, a pompowalność do -35 st. C. Zarówno olej Castrol 5W30, jak i olej 5W40 zapewnia doskonałą płynność w szerokim zakresie temperatury. Dodatkowo oba oleje są niskopopiołowe (Lows Saps), dzięki czemu nadają się do filtrów cząstek stałych DPF.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Oleje Castrol do silników benzynowych

Nikogo nie trzeba przekonywać, że olej silnikowy to jeden z ważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Pełni szereg funkcji odpowiadających za...

Zamknij